Obciążenie zanęty – Co zrobić by zanęta trzymała się dna?
Żwir– Stosowany do zanęt jako obciążenie o średnicy 2 -7 mm posiada właściwości rozpraszające zanętę. Stosowany do zanęty po dokładnym wypłukaniu i wymieszaniu z klejem wędkarskim. Stosunek dodawania żwiru do zanęty jest uzależniony od uciągu wody im uciąg większy tym więcej żwiru w zanęcie i na odwrót.
Opinie wędkarzy na temat żwiru.
Zwolennicy: nie zanieczyszcza zanęty – nie odbija ryby w trakcie wędkowania poprzez zamulenia skrzeli – idealna praca w głębokich partiach wody stojącej.
Przeciwnicy – żwir na wodach płynących niszczy kule poprzez rozbicie po położeniu w łowisku – zanęta zostaje zbyt szybko rozproszona i zarazem wymyta z łowiska.
Obciążenie zanęty – Co zrobić by zanęta trzymała się dna?
Ziemia czarna, używana do zanęt jako obciążenie oraz dociemnienie na wodach stojących i kanałach. Służy również do podawania ochotki zanętowej.Ziemię najlepiej pozyskać z okolic łowiska – kretowisko.
Glina posiada kilka zastosowań w wędkarstwie spławikowym, główne to obciążenie zanęty.
Glinę dzielimy ze względu na kolorystykę i zastosowanie na kilka rodzajów.
Glina rozpraszająca używana do zanęt i ochotki zanętowej na wody stojące i kanały.
Glina wiążąca stosowana do zanęt rzecznych jako składnik dociążający i klejący.
Sucha Glina służąca do panierowania ochotki zanętowej oraz składnik dociążający i klejący zanęty. Kolorystycznie – glina: czarna, brązowa i żółta
Przykłady Stosowania GLINY
Ile gliny dodajemy do jokersa?
- Wody szybko płynące w granicach 2 kg wiążącej plus 1 kg rozpraszającej plus 0,5 litra jokersa.
- Wody stojące od 1 do 1,5 kg rozpraszającej plus ok. 0,5 wiążącej plus ćwiartka do 0,5 jokersa stosunek gliny rozpraszającej do wiążącej zależy od głębokości wody.
- Wody wolno płynące 1 do 1 kg rozpraszającej i wiążącej plus ćwiartka do 0,5 jokersa.
Obciążenie zanęty – Co zrobić by zanęta trzymała się dna?
Jak przygotować glinę do podawania ochotki?
Przecieramy suchą glinę przez sito w celu pozbycia się grudek następnie ją nawilżamy do konsystencji suchej, lecz po zaciśnięciu klejącej – nie przemaczać. Po domoczeniu przecieramy ponownie przez sito Jokera posypujemy rozpraszaczem do ochotki i dodajemy do przygotowanej gliny. W łowisku podajemy jokera a następnie zanętę.
Obciążenie zanęty – Co zrobić by zanęta trzymała się dna?
Jak stosować glinę w zanęcie?
W zanęcie podobnie jak w przypadku żwiru ilość gliny jest uzależniona od uciągu wody oraz pory roku w proporcjach nawet 1 do 60. Przed dodaniem gliny do zanęty przygotowujemy ją podobnie jak w przypadku jokersa.
Gliny oraz ziemię można w miarę potrzeby spajać klejem wędkarskim.