Tajmień, tajmen (Hucho taimen)

Tajmień – Słodkowodna ryba, największa i najstarsza z rodziny łososiowatych (Salmonidae), czasami klasyfikowana pod nazwą Hucho hucho taimen jako podgatunek głowacicy. Wysoko ceniona w wędkarstwie sportowym.

Tajmień – Występuje w dorzeczu górnej Wołgi, Uralu i Peczory. Licznie pojawia się także w rzekach Syberii oraz w rzece i dorzeczu Amuru. Kuzyn głowacicy, różni się od niej liczbą wyrostków skrzelowych na pierwszym łuku skrzelowym (głowacica ma 16, a tajmień 11 bądź 12), osiąga również większe rozmiary (może dorastać do 2 metrów i ważyć 100 kg). Samce przed tarłem stają się bardziej jaskrawe, a dolna część płetwy grzbietowej i płetwa odbytowa stają się pomarańczowo czerwone. Na podstawie badań populacji w Wusuli River (2002, 2003) w Chinach uznana za gatunek zagrożony. W języku polskim Hucho taimen spotykana jest pod dwiema nazwami – tajmień i tajmen. Tajmen jest odzwierciedleniem łacińskiej nazwy, a dokładniej epitetu gatunkowego taimen, w kręgach zoologów i językoznawców uważanym za właściwą nazwę zwyczajową. Natomiast w powszechnym użyciu, również w literaturze – zarówno wędkarskiej, popularno-naukowej jak i specjalistycznej – stosowana jest nazwa tajmień wywodząca się z języka rosyjskiego (таймень)

Źródła: Wikipedia Artykuł „Głowacica” dr hab. Romana Kujawy

Tajmień

Tajmień, także znany jako tajmen (Hucho taimen), to imponujący gatunek słodkowodnej ryby z rodziny łososiowatych (Salmonidae), często klasyfikowany jako podgatunek głowacicy (Hucho hucho). Jest ceniony przez wędkarzy ze względu na swoje imponujące rozmiary i siłę. Oto najważniejsze informacje na temat tego fascynującego gatunku:

Występowanie:
  • Tajmień głównie zamieszkuje dorzecza górnej Wołgi, Uralu i Peczory.
  • Można go również spotkać w rzekach Syberii oraz w dorzeczu rzeki Amur.
Charakterystyka:
  • Tajmień jest blisko spokrewniony z głowacicą, choć różni się od niej liczbą wyrostków skrzelowych na pierwszym łuku skrzelowym (głowacica ma 16, a tajmień 11 lub 12).
  • Dorosłe osobniki tego gatunku mogą osiągać imponujące rozmiary, sięgające nawet 2 metrów długości i ważące nawet 100 kg.
  • Samce przed okresem tarła nabierają bardziej jaskrawych barw, a dolna część płetwy grzbietowej i płetwa odbytowa stają się pomarańczowo-czerwone.

Tajmień stanowi niezwykle atrakcyjne wyzwanie dla wędkarzy, jednak ze względu na swoją wartość jako trofeum wędkarskie, populacje tego gatunku są zagrożone przez nadmierny połów. Dlatego też ochrona i zrównoważone zarządzanie tajmieniem są niezwykle istotne dla jego przetrwania.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments