Małże z rodzaju Corbicula

Corbicula fluminalis: Inwazyjny gatunek małża pod lupą

Corbicula fluminalis, gatunek inwazyjnego małża z rodziny korbikulowatych (Corbiculidae), opisany naukowo z rzeki Eufrat, jest obecnie jednym z dwóch gatunków korbikulowatych występujących w Polsce, obok Corbicula fluminea. Klasyfikacja obydwu gatunków pozostaje niejasna, a ich pochodzenie sięga dolnego plejstocenu według zapisów kopalnych Europy.

Występowanie

Naturalny obszar występowania Corbicula fluminalis obejmuje północny Iran, Afganistan, Mezopotamię, południowo-wschodnią Anatolię, Bliski Wschód, Kaszmir, Indie oraz Kaukaz Południowy. Gatunek ten zalicza się do organizmów wodnych, żyjąc w rzekach, kanałach nawadniających oraz jeziorach. Jednakże został zawleczony do Europy, gdzie pojawił się przed rokiem 2004, pierwszy raz odnotowany w Dolnej Odrze na Pomorzu Zachodnim.Corbicula

Budowa

Muszla małża Corbicula fluminalis charakteryzuje się grubościenną, owalno-trójkątną formą, silnie uwypukloną i wyraźnie asymetryczną, z błyszczącą, silnie i równomiernie żeberkowaną powierzchnią. Jej wierzchołek jest lekko skręcony i skierowany ku przodowi. Periostrakum ma barwę oliwkowożółtą, a więzadło jest zewnętrzne. Wymiary muszli mogą sięgać do 26 mm wysokości, 26 mm długości oraz 19 mm szerokości.

Biologia

Biologia Corbicula fluminalis pozostaje słabo poznana. Wiadomo jednak, że jest on filtratorem, żywiącym się planktonem. Rozmnaża się w temperaturze 6–15 °C, a w fazie rozwoju występuje larwa typu glochidium.

W Polsce, rozwój populacji małża Corbicula stanowi istotne wyzwanie dla ochrony ekosystemów wodnych. Ich zdolność do adaptacji do różnych warunków środowiskowych sprawia, że kontrola ich populacji jest kluczowa dla zachowania równowagi ekologicznej. Pomimo braku pełnej znajomości biologii tego gatunku, konieczne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie jego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments