Zalew Soliński: Kraina Zielonych Wzgórz

Któż z nas nie słyszał kultowej piosenki Wojciecha Gąsowskiego: „Zielone wzgórza nad Soliną”? Starsi wędkarze muszą pamiętać ile zabiegów kosztowało załatwienie wymarzonych wczasów zakładowych nad Zalewem Solińskim. Wspomnienia dla tych, co tam byli oraz ukazanie piękna Soliny na zdjęciach i opisie dla tych, co jej nie znają: prezentuje nasz kolega po kiju, pasjonat Soliny – Zdzisław Mołodyński.

Historia Zalewu

Zalew Soliński jest jednym z największych w Polsce zbiorników zaporowych o rekordowej pojemności 474 mln m³, powierzchni 22 km² i linii brzegowej 156 km. Spiętrzone wody przyszłego Zalewu Solińskiego musiały wchłonąć kilka wsi: Chrewtu, Teleśnicy Sannej, Rajskiego, Sokolego, Soliny z przysiółkami, Wołkowi i Zawozu. Na dnie zalewu znalazło się 5 cmentarzy, częściowo ekshumowanych.

Ośrodki Wypoczynkowe

Na obrzeżach zalewu powstało wiele wspaniałych ośrodków wypoczynkowych, ośrodków żeglarskich i cała masa gospodarstw agroturystycznych. Zalew Soliński sprzyja w głównej mierze turystyce wodnej i wędkarskiej. Niezwykłą atrakcją turystyczną zalewu są rejsy statkami bieszczadzkiej białej floty, wypływające z Soliny i Polańczyka.

Wędkarstwo i Przyroda

Wędkarstwo na zalewie jest jedną z form aktywnego wypoczynku i relaksu nie tylko dla miejscowych, zalew przyciąga wędkarzy niemal z całej Polski. Można tu posiedzieć nad brzegiem ze spławikiem, gruntem czy też ze spinningiem i próbować swoich możliwości nad różnymi gatunkami ryb: szczupak, sandacz, sum, boleń, okoń, troć wędrowna, pstrąg, karp, płoć, leszcz i wiele innych gatunków. Wędkarstwo dostarcza tam wiele przyjemności. Ciekawostką jest to, że gdy jest się w Bieszczadach nad wodą to można poczuć wspaniały mikroklimat występujący w tym regionie i gdy się raz tu przyjedzie, to już ciągnie przez cały czas.

Klasa Czystości Wód

Wody obu bieszczadzkich zbiorników „SOLIŃSKI” i „MYCZKOWIECKI” zalicza się do wód nizinnych i mają one I klasę czystości. Wędkować można całą dobę, zarówno z brzegu jak i z łodzi z uwzględnieniem limitów i okresów ochronnych.

Podsumowanie

Zalew Soliński jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce, idealnym do wędkowania, żeglowania i odpoczynku w otoczeniu przyrody. Historia jego powstania i zalewanych wsi dodaje mu wyjątkowego uroku i nostalgii, przyciągając turystów z całej Polski i nie tylko. Wysoka klasa czystości wód i bogaty mikroklimat sprawiają, że chce się tu wracać.


Galeria zdjęć


 

Pozdrawiam – Zdzisław Mołodyński

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments