Wędkowanie na Węgrzech

Wędkowanie Węgry

Wędkowanie na Węgrzech – Jak można legalnie wędkować?

Charakterystyka Wód: Węgry charakteryzują się ciepłymi wodami, choć jakość wód może się różnić w zależności od regionu, szczególnie w pobliżu przemysłu oraz dużych miast. Wędkowanie tam jest jednak jedyną w swoim rodzaju przygodą, której nie sposób przegapić, oczywiście w legalny sposób. W węgierskich wodach najczęściej łowionymi rybami są: leszcz, karp, sum, szczupak i sandacz. Wędkarstwo jest tam popularnym zajęciem, a w kraju zarejestrowanych jest około 400 000 wędkarzy (dane na 2023 rok). Najczęściej odwiedzanymi przez wędkarzy miejscami są rzeki Dunaj, Cisa (Tisza), Raba, Zagyva, Hortobágy-Berettyó, Ipola, Drawa, Keresz, Zala, Sajó oraz jeziora Balaton (Jezioro Błotne), Velence, Tisza (Cisa), Bokodi, Gyula, Tapolca, Hévíz, Fehér, Fertő oraz Megyer-hegyi Tengerszem. Węgierski sektor prywatnych łowisk jest świetnie przygotowany na odwiedziny wędkarzy – warto go sprawdzić. Dla miłośników wędkarstwa muchowego na północy Węgier znajdują się odcinki rzek, na których można się oddawać muchowej pasji. W okolicach samego Budapesztu dozwolone jest wędkowanie na niektórych odcinkach Dunaju oraz w 13 jeziorach w stolicy i bliskich okolicach. Dokładne informacje na temat miejsc, gdzie można wędkować oraz przepisy można znaleźć na stronach rządowych lub uzyskać bezpośrednio na miejscu.Zezwolenie na wędkowanie Węgry

Powierzchnia Wód: Powierzchnia wód Węgier wynosi około 130 000 ha, z czego 70 000 ha jest użytkowane przez wędkarzy i organizacje rybackie, a 30 000 ha wyłącznie przez wędkarzy. Szeroki zakres akwenów objęty jest ochroną środowiska, co jednak nie ogranicza działalności wędkarskiej.

Jezioro Balaton: Balaton (Jezioro Błotne), a właściwie Jezioro Balaton, jest ogromnym zbiornikiem wodnym na Węgrzech, położonym w odległości około 80 km na południowy zachód od Budapesztu. To zarazem największe jezioro Węgier i Europy Środkowej. Znajduje się ono u południowych podnóży Lasu Bakońskiego.

Jezioro Tisza: Tisza, w języku polskim określane jako Jezioro Cisa, to największy sztuczny zbiornik wodny na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Jest drugim co do wielkości akwenem wodnym na Węgrzech.

Prawne Regulacje Węgierskiego Rybołówstwa:

Na Węgrzech rybołówstwo jest regulowane prawnie, a wytyczne dotyczące wędkowania obejmują następujące obszary:

  • Ochrona środowiska
  • Limity wielkości ryb w zależności od gatunku
  • Sezony zamknięte dla połowów
  • Ograniczenia ilościowe
  • Specjalne przepisy dotyczące dzieci

Zanieczyszczanie jezior i rzek jest surowo zabronione, a wszelkie przypadki zanieczyszczenia należy zgłaszać odpowiednim władzom lub właścicielom. Węgierskie Krajowe Stowarzyszenie Wędkarzy dysponuje dodatkowymi informacjami na temat szczegółowych przepisów dotyczących tych zagadnień.

Karta Wędkarska:

Dla obcokrajowców karta wędkarska, po wydaniu i zdaniu krótkiego egzaminu dotyczącego ochrony ryb oraz środowiska, jest ważna przez cały rok. Koszt karty wynosi mniej niż dziesięć euro. Karta jest bezpłatna dla młodzieży do lat 14 oraz emerytów powyżej 70. roku życia.

Co potrzebujesz do wyrobienia węgierskiej karty wędkarskiej:

  • Dowód osobisty lub paszport
  • Karta wędkarska wydana w Polsce lub innym kraju, w którym obecnie mieszkasz
  • Numer telefonu kontaktowego
  • Nazwisko panieńskie matki
  • Aktualny adres zamieszkania

Wraz z kartą wędkarską otrzymasz osobisty numer identyfikacyjny, co umożliwi Ci zakup węgierskiej licencji połowowej oraz uzyskanie rejestru połowów w zależności od regionu, w którym planujesz wędkować.

Licencja na Wędkowanie:

Do wędkowania niezbędna jest węgierska karta wędkarska oraz rejestr połowów. Kartę można odbierać po zdaniu egzaminu (w języku węgierskim lub angielskim – potrzebujesz osoby znającej jeden z języków lub dobrego translatora). Otrzymasz ją również bez egzaminu po okazaniu polskiej karty wędkarskiej i uiszczeniu opłaty wynoszącej około 6 euro. Po kartę węgierską oraz licencję na wędkowanie najlepiej zgłosić się do jednego z biur Węgierskiego Związku Wędkarskiego – Magyar Országos Horgász Szövetség (MOCHOSZ). Licencje dostępne są także w sklepach wędkarskich.

Całoroczna licencja na wędkowanie przysługuje członkom Stowarzyszenia MOCHOSZ i uprawnia do łowienia dwiema wędkami. Obcokrajowcy mogą również korzystać z Państwowej licencji turystycznej (Turista Állami Horgászjegy), która jest wydawana na 90 dni i uprawnia do łowienia jedną wędką. Można ją kupić przez Internet (rejestracja, łatwy test online w systemie HORINFO), bez konieczności posiadania karty wędkarskiej. Koszt tej licencji wynosi około 10 euro.

Aby całkowicie oddać się pasji wędkarstwa, należy także zakupić okresową Terytorialną licencję połowową (Területi jegy) na wybrane łowisko. Przykładowe ceny zezwoleń na wędkowanie nad Balatonem to:

  • 1 dzień – około 7 euro
  • 3 dni – około 14 euro
  • 10 dni – około 21 euro

Licencja Regionalna: Podobnie jak w Polsce, zezwolenie na wody terytorialne wydaje koncesjonariusz uprawniony do połowów na określonym obszarze wodnym, którym może być stowarzyszenie rybackie, firma, osoba fizyczna lub instytucja rządowa.

Rejestr Połowów: Każdy wędkarz posiadający państwową licencję wędkarską ma obowiązek dokumentować swoje połowy w rejestrze połowów, który należy przesłać do wydającego stowarzyszenia wędkarskiego do końca każdego roku. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje brakiem możliwości przedłużenia licencji na kolejny rok. Każda złowiona ryba, która jest zabroniona lub nie spełnia wymogów dotyczących wielkości, musi być natychmiast wypuszczona i odnotowana w rejestrze.


 

Tu możesz wykupić kartę i licencje turystyczną na 90 dni na jedną wędkę online:

 

(kliknij w obraz poniżej i przejdź na węgierską stronę wędkarską)
Kup licencje wędkarską Węgry

Udostępnij artykuł ZPW:

ZPW - Zachodniopomorski Portal Wędkarski

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments