Czy mikroplastik zabija nasze rzeki?

Mikroplastik w polskich rzekach: Wyzwanie dla środowiska i zdrowia

Mikroplastik stanowi zagrożenie dla środowiska wodnego, w tym dla rzek zachodniopomorskich oraz głównej naszej największej rzeki regionu Odry. Te mikroskopijne fragmenty plastiku mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak kosmetyki, ubrania syntetyczne, a także z rozpadu większych elementów plastikowych. Wpływają one nie tylko na jakość wody, ale również na zdrowie organizmów wodnych, w tym ryb, które mogą je połykać. To prowadzi do akumulacji szkodliwych substancji w ich organizmach oraz w całym łańcuchu pokarmowym.

Zanieczyszczenie mikroplastikiem

Zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem – czyli cząstkami tworzyw sztucznych o różnych kształtach, o rozmiarach w zakresie od 1 µm do 5 mm – stanowi duży problem. Jest on dobrze opisany i rozpoznany w przypadku wód morskich i oceanów, gdzie dostępne są dane o stężeniach i składzie tych mikrodrobin oraz ich wpływie na organizmy wodne. Mniejsza jest liczba prac odnoszących się do występowania tego rodzaju zanieczyszczeń w wodach śródlądowych, ale warto zwrócić uwagę na problemy wynikające z obecności mikroplastiku. Zanieczyszczenie mikroplastikiem narażone są także wody stojące, tj. jeziora i zbiorniki zaporowe.

Mikroplastik

Skutki obecności mikroplastiku

Mikroplastik był oznaczany także w wodzie do picia, zarówno butelkowanej, jak i kranowej. Wpływ mikroplastiku na ekosystemy wodne jest ogromny, prowadzi do zatruwania organizmów wodnych, zmniejszenia różnorodności biologicznej i zakłócenia ekosystemów morskich. Mikroplastik może zostać wchłonięty przez organizmy wodne, takie jak ryby, skorupiaki czy plankton, prowadząc do ich fizycznego uszkodzenia oraz zakłóceń w procesach trawienia oraz obecności toksycznych substancji w łańcuchu pokarmowym.

Mikroplastik atakuje

Rzeki, ze względu na ciągły przepływ wody i różnorodność środowisk, są miejscem, gdzie plastik może ulegać szybszej fragmentacji na mikroplastik. Proces ten jest intensyfikowany przez czynniki takie jak energia przepływu wody, kształt i rodzaj plastiku oraz warunki klimatyczne. W Polsce, gdzie większość rzek płynie stale, fragmentacja plastiku na mikroplastik jest procesem ciągłym, który może nasilać się podczas powodzi. Dodatkowo, Odra boryka się z problemem złotych alg (Prymnesium parvum), które są toksyczne dla ryb i innych organizmów wodnych. Złote algi mogą powodować masowe śnięcia ryb, co stanowi kolejne zagrożenie dla ekosystemu tej rzeki. W obliczu tych wyzwań ważne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie wpływu mikroplastiku oraz monitorowanie i kontrolowanie rozwoju złotych alg w Odrze.

Źródła mikroplastiku w rzekach

  • Ścieki rolnicze: Woda spływająca z pól uprawnych może zawierać mikroplastik pochodzący z plastikowych opakowań, folii i innych materiałów używanych w rolnictwie.
  • Odpady komunalne: Rzeki często są wykorzystywane jako miejsce wyrzucania śmieci, w tym plastikowych butelek i torebek. Te odpady plastikowe mogą ulegać fragmentacji i przekształcać się w mikroplastik.
  • Transport z obszarów miejskich: Mikroplastik może być transportowany przez rzeki z obszarów miejskich, gdzie jest produkowany w dużych ilościach.

Mikroplastik atakuje

Skutki mikroplastiku w rzekach

  • Zagrożenie dla organizmów wodnych: Cząstki mikroplastiku mogą być pochłaniane przez organizmy wodne, co prowadzi do zanieczyszczenia łańcucha pokarmowego.
  • Zanieczyszczenie środowiska: Mikroplastik może osiadać na dnie rzek, negatywnie wpływając na ekosystem i jakość wody.

W obliczu obecnego podejścia władz UE oraz Polski do tego mikroskopijnego problemu niezbędne jest edukowanie młodzieży na temat zagrożeń związanych z mikroplastikiem oraz zachęcanie do ograniczania zużycia plastiku.

Monitorowanie i badania

Naukowcy prowadzą badania nad obecnością mikroplastiku w rzekach, aby lepiej zrozumieć ten problem i opracować skuteczne strategie ochrony środowiska wodnego. Mikroplastik jest obecny niemal wszędzie: w oceanach, skorupiakach, mleku matki, wodzie pitnej czy unoszącym się powietrzu. Co najważniejsze, ludzki organizm wydala ponad 90% mikroplastiku spożytego z pokarmem; jednak do 10% dostaje się do krwiobiegu. Mikroplastik może mieć tendencję do bioakumulacji w narządach, co może wpływać na układ odpornościowy. Jego wpływ na zdrowie ludzi i środowisko jest coraz bardziej dostrzegany; dlatego istotne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie jego obecności i wpływu na nasze rzeki oraz oceany.

Jak możemy pomóc?

Chcesz wspierać swoje łowisko? Zabieraj ze sobą na ryby opakowania ze szkła, papieru lub metalu – biodegradowalne – a plastik zostawiaj producentom.

Apel do wędkarzy

Prosimy organizatorów i uczestników imprez wędkarskich o przemyślenie redukcji użycia plastiku.

  • Zamiast jednorazowych plastikowych naczyń, wyposażmy uczestników w naczynia i sztućce wielokrotnego użytku wykonane z ekologicznych materiałów. Alternatywnie, zaapelujmy do uczestników o zabranie swoich ekologicznych naczyń na imprezę. Dzięki tym działaniom śmieci po piknikach i zawodach wędkarskich mogą magicznie zredukować się o minimum 70%.
  • Wybierajmy przynęty i zanęty, które są przyjazne dla środowiska, najlepiej w ekologicznych opakowaniach.
  • Nie zostawiajmy swoich śmieci nad wodą. Jak również, bez obrażania się na innych, schowajmy dumę do kieszeni i zabierzmy śmieci po nieodpowiedzialnych wędkarzach, którzy pozostawili bałagan na łowisku.🎣🍃

Wspólna odpowiedzialność

Nie bądźmy egoistami! Nikt samodzielnie nie jest w stanie posprzątać całej planety ani wpłynąć na globalną ekologię. Jednak naszym małym wkładem na każdym łowisku, gdzie przyjdzie nam wędkować, możemy znacząco ułatwić przyrodzie powrót do normalności. W ten sposób zapewnimy przyszłym pokoleniom możliwość korzystania z dobrodziejstw wędkarstwa w jeszcze lepszych warunkach niż my teraz.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments