Błędy czy celowość w technice wędkowania?

Jak unikać najczęstszych pułapek?

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile błędów popełniacie podczas przygotowań do wędkowania oraz samego wędkowania? Te błędy mogą znacząco wpływać na wyniki waszego łowienia. Możliwe, że niektórzy celowo popełniają wędkarskie błędy, aby uniknąć zbyt częstych brań ryb podczas wymarzonego wypoczynku nad wodą. W tym artykule przedstawimy kilka, naszym zdaniem, najistotniejszych błędów, mając świadomość, że jest ich znacznie więcej.

Jakie najczęstsze błędy popełnia wędkarz dzień przed wyjazdem:

Niesprawdzenie jakości żyłek na szpulach kołowrotków i zastosowanych do przyponów.
Niedostosowanie rodzajów wędek oraz grubości żyłki do metody łowienia, występujących ryb w łowisku i pory roku.
Brak eliminacji tępych haczyków oraz tolerowanie tępoty kotwiczek w przynętach sztucznych.
Namoczenie zanęty i pozostawienie jej w ciepłym miejscu, co powoduje namnażanie się grzybów i bakterii, w konsekwencji czego zanęta zyskuje mało atrakcyjny smak i zapach dla ryb.
Pozostawienie robaków poza lodówką, co spowoduje padnięcie części lub całości czerwonych robaków oraz casteryzację białych.
Nieprzygotowanie sprzętu i akcesoriów do wyjazdu, co powoduje zdziwienie na łowisku, gdy zabraknie najpotrzebniejszych rzeczy.
Nienaładowanie smartfona, co zmusza do kombinowania nad wodą.
Brak sprawdzenia prognozy pogody, co może prowadzić do nieprzygotowania się na zmienne warunki atmosferyczne.
Niezaplanowanie trasy dojazdu do łowiska, co może skutkować opóźnieniami lub zgubieniem się.
Niezabranie odpowiednich ubrań i obuwia, co może wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo podczas wędkowania.
Niesprawdzenie i nieprzygotowanie potrzebnych dokumentów osobistych oraz zezwoleń.
Sandacz ze Szczecina

Błędy w czasie przygotowania do wędkowania na łowisku:

Po wyjściu z auta w pierwszej kolejności rozwijanie wędek, które w trakcie wykonywania innych czynności przygotowawczych tracą na uwadze wędkarza, co często doprowadza do ich uszkodzeń, takich jak: przytrzaśnięcie klapą lub drzwiami auta, nadepnięcie, a czasami, gdy najdzie potrzeba korekcji postoju auta, zwyczajne po nich przejechanie.
Zabieranie na ryby nadpobudliwych czworonożnych pupili i pozostawianie ich bez nadzoru, co powoduje przemieszczanie lub uszkodzenia wędek, siatek, wyciąganie ryb lub zabieranie całych koszy. A co najważniejsze, frustracje dzikiej zwierzyny, ptactwa i ich wędkujących sąsiadów.
Przygotowywanie zbyt treściwej i w nadmiernych ilościach zanęty, co prowadzi do szybkiego nasycenia się ryb i niechęci do dalszego brania oraz zalegania i późniejszego gnicia na dnie zbiornika.
Nienapowietrzanie zanęty, co powoduje jej słabą pracę w wodzie.
Złe dociążenie lub nieodpowiedni skład lub proporcje zanęty, co powoduje całkowite odpłynięcie zanęty z łowiska, a w przypadku proporcji zbyt intensywną pracę w całej toni, co zaprasza drobnicę, gdy przedobrzymy ze składnikami pracującymi, lub zaleganie na dnie bez jakiejkolwiek pracy, gdy zanętę za bardzo skleimy.
Złe rozplanowanie podawania zanęty, co prowadzi do odejścia ryb z łowiska.
Palenie papierosów przed lub w trakcie przygotowania zanęty lub zakładania przynęty na haczyk, co powoduje przeniesienie nieatrakcyjnego zapachu na zanętę lub przynętę, a w konsekwencji odstraszenie ryb.
Zrobienie bałaganu na łowisku, co w konsekwencji wprowadza dezorganizację oraz chaos w trakcie wędkowania.
Brak odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu przed warunkami atmosferycznymi, co może prowadzić do jego uszkodzenia.
Niewłaściwe przechowywanie przynęt, co może skutkować ich zasuszeniem lub ugotowaniem a w konsekwencji utratą atrakcyjności dla ryb.

Błędy popełniane podczas łowienia:

Wyłączenie racjonalnego myślenia: Koledzy wędkarze przyjechali na łowisko z daleka i odpowiednio wcześnie zajęli miejsce. Powód jest banalny: łowisko pełne ryb, na które wędkarz nie szczędzi środków, wyrzeczeń ani czasu. Czekając w listopadzie całą noc na świt, można odrobinę przemarznąć. Każdy przewidujący wędkarz posiada drobny sprzęt turystyczny, tzw. zabezpieczenie logistyczne, dzięki któremu można zrobić kawę i zjeść coś ciepłego. Nasi koledzy po kiju byli zapobiegliwi i taki sprzęt posiadali, lecz wiatr troszeczkę im przeszkadzał. A że wędkarz jest pomysłowy, co każdy z nas wie, więc wymyślili! Gotowanie wody na kawę w bagażniku swojego auta. Wszystko byłoby ok, gdyby świt ich nie zaskoczył, ryba się ruszyła. Dosłownie poezja – kawka na łowisku i brania. Tylko w bagażniku pozostała zapalona butla gazowa, auto poszło z dymem, a do domu trzeba było wracać pociągiem. To się nazywa prawdziwa przygoda z wędką.
Wskazówka: Zawsze upewnij się, że sprzęt turystyczny, zwłaszcza gazowy, jest używany w bezpiecznych warunkach i nigdy nie zostawiaj go bez nadzoru.
 
Brak zabezpieczenia sprzętu: Koledzy wędkarze przyjechali na zawody busem z daleka, chcąc dzielnie reprezentować swój region. Żeby być wypoczętym w trakcie zawodów, postanowili zrobić w samochodzie większą przestrzeń do spania, wyciągając pokrowce z wędkami z samochodu i umieszczając je między kołami pod busem. Rano nastąpiła wielka konsternacja – cały sprzęt wędkarski zniknął. Wezwana policja rozłożyła ręce, a zawodnicy zostali kibicami.
Wskazówka: Nigdy nie zostawiaj sprzętu wędkarskiego bez nadzoru, zwłaszcza w miejscach publicznych. Zawsze zabezpieczaj swoje rzeczy, aby uniknąć kradzieży.
 
Kanał portowy
 
Wzmożona uwaga w trakcie łowienia w kanałach przyportowych: Koło wędkarskie zrobiło sobie zawody na rybnym kanale przyportowym. Wszyscy byli zachwyceni – ryby brały jak szalone przez pierwsze 15 minut, nikt nie pozostawał z pustym koszem. Aż tu nagle kanałem przepłynął duży statek, który początkowo wyssał około metra wody z kanału, by za chwilę oddać ją ze zdwojoną siłą, powodując fale i zabierając wszystko z brzegu. Było zabawnie – popłynęło kilka koszy z rybami, podziurawiło kilka innych, aż nagle zauważono, że po środku kanału do góry brzuszkiem płynie ich kolega zawodnik, którego fala zabrała ze stanowiska. Na szczęście było zimno i dzielny zawodnik był opatulony, co spowodowało większą jego wyporność. Został wyłowiony na spinning i wszystko skończyło się szczęśliwie.
Wskazówka: Zawsze bądź świadomy otoczenia, zwłaszcza w kanałach przyportowych, gdzie przepływają statki. Upewnij się, że masz bezpieczne miejsce do łowienia i że wszystkie twoje rzeczy są dobrze zabezpieczone.
 
Łowienie na maksymalnym hamulcu kołowrotka: Łowienie na maksymalnym hamulcu kołowrotka może spowodować uszkodzenie zestawu przy większej rybie, a w najlepszym przypadku zerwanie linki lub żyłki.
Wskazówka: Ustaw hamulec kołowrotka odpowiednio do wielkości ryb, które planujesz łowić, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu.
 
Pozostawienie wędek w stojakach na zaciągniętym hamulcu: Pozostawienie wędek w stojakach na zaciągniętym hamulcu może grozić zabraniem ich przez rybę.
Wskazówka: Zawsze luzuj hamulec kołowrotka, gdy wędki są w stojakach, aby uniknąć ich utraty.
 
Podbieranie ryb z wody za przypon: Podbieranie ryb z wody za przypon w 90% przypadków kończy się jego zerwaniem.
Wskazówka: Zawsze używaj podbieraka do wyciągania ryb z wody, aby zminimalizować ryzyko zerwania przyponu.
 
Jazda za holowaną rybą podbierakiem: Śledzenie ryby podbierakiem zamiast trzymania go w jednym miejscu dodatkowo ją straszy i wyzwala w niej więcej energii, co często kończy się utratą okazu.
Wskazówka: Trzymaj podbierak w jednym miejscu i pozwól rybie wpłynąć do niego, aby zminimalizować jej stres i zmęczenie.
 
Nieumiejętne, zbyt silne zacinanie biorącej ryby: W obecnym zaawansowanym standardzie sprzętu wędkarskiego, z laserowym lub chemicznym ostrzeniem haczyków, nie ma sensu mocno zacinać. Może to skończyć się wyrwaniem haczyka z pyska ryby, przecięciem lub zerwaniem przyponu, a w ekstremalnych przypadkach zniszczeniem całego zestawu.
Wskazówka: Delikatnie zacinaj rybę, aby uniknąć uszkodzenia sprzętu i zwiększyć szanse na udane połowy.
 
Pozostawianie luźnej żyłki na wodzie: Pozostawianie luźnej żyłki na wodzie uniemożliwia skuteczne zacięcie ryby.
Wskazówka: Utrzymuj napiętą żyłkę, aby być gotowym na zacięcie w momencie brania.
 
Hałasowanie na łowisku: Tupanie, skakanie, głośne rozmowy i hałas niosą się w wodzie, a ryby, czując się zagrożone, uciekają jak najdalej.
Wskazówka: Zachowuj ciszę i unikaj gwałtownych ruchów na łowisku, aby nie płoszyć ryb.
 
Błędy w spinningu: Największe błędy to zły dobór zestawu, nieprzemyślane rzuty oraz złe prowadzenie zestawu (wleczony, przytrzymanie, z opadu, na podskakiwanego). Należy je dostosować do przynęty i łowionych ryb.
Wskazówka: Dostosuj zestaw i technikę prowadzenia do gatunku ryb i używanej przynęty, aby zwiększyć skuteczność połowów.
 
 
Troć złowiona na spinning

O czym warto pamiętać?

Planowanie: Zawsze planuj swoje wyprawy wędkarskie, biorąc pod uwagę warunki pogodowe, rodzaj łowiska i sprzęt, który będziesz potrzebować.
 
Bezpieczeństwo: Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak noszenie kamizelki ratunkowej, jeśli łowisz z łodzi, oraz informowanie kogoś o swoim miejscu pobytu.
 
Etyka wędkarska: Szanuj przyrodę i innych wędkarzy. Zawsze sprzątaj po sobie i przestrzegaj lokalnych przepisów wędkarskich.
 
Zasada C&R (Catch and Release): Bezmyślnie nie zabijaj ryb, jeśli nie wymaga tego sytuacja. Stosuj zasadę “Catch and Release” (złów i wypuść), aby chronić populacje ryb i zapewnić ich przetrwanie.
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments