Kuchnia Wędkarska Kilka praktycznych porad:
Od dawna wiadomo, że ryby są bardzo ważnym elementem diety. Ryby w zależności od zawartości tłuszczu dzielimy na:
- chude – do 1% – sandacz, szczupak, okoń, morszczuk, dorsz
- średnio tłuste – od 1% do 5% – karp, karaś, leszcz, lin, sielawa, pstrąg, sieja, karmazyn, dorada
- tłuste – powyżej 5% – są to poszukiwane gatunki, doceniane przez konsumentów, tak zwane tłustopłewy takie jak: łosoś, węgorz, certa, makrela, halibut, tuńczyk. Mięso ryb to składniki mineralne bardzo ważne dla naszego organizmu takie jak fosfor, wapń oraz witaminy z grupy B. Ryby morskie posiadają w mięsie dodatkowo jod oraz witaminy z grupy A i D.
Kuchnia Wędkarska – Kilka praktycznych porad
Niektórych z nas czasami przeraża myśl o spożywaniu przygotowanych przez siebie ryb z banalnego powodu – ości. Jest i na ten mankament rada. Sprawioną rybę przed smażeniem wystarczy ponacinać poprzecznie wzdłuż linii kręgosłupa w odległości około 5-10 cm w zależności od wielkości okazu. W wyniku obróbki termicznej ryby ości wytopią się i będą mniej dokuczliwe.
Brzydkiego posmaku mułu w rybim mięsie nabytego przez rybę wskutek żerowania w zamkniętych mulistych zbiornikach wodnych, nasze babcie pozbywały się w prosty sposób: mięso rybie umieszczały na dzień lub kilka dni przed smażeniem w mleku lub kefirze.
Kuchnia Wędkarska – Kilka praktycznych porad
Patent obtaczania ryby – Rex Hunt polegający na umieszczeniu przypraw i mąki w torebce foliowej a następnie włożeniu do niej ryby lub kawałka ryby. Zamykamy szczelnie torebkę mając na uwadze to, że przed zamknięciem w torebce wraz z panierką i rybą musi zostać powietrze, by można było potrząsać nią tak, aby ryba swobodnie obracała się wewnątrz i obtaczała w panierce. Otoczenie, w którym przygotowujemy w ten oto sposób rybę, zostaje czyste bez śladu naszej ingerencji.
Mięso ryby przed smażeniem, jeśli dobrze nasolimy nie będzie przywierać do patelni i usmaży się na piękny złoty kolor.
Skrobanie okonia, flądry czy lina ułatwi nam chwilowe umieszczenie ryby we wrzątku.
To tylko kilka porad które ułatwiają życie wędkarzowi. Te i wiele im podobnych krążą w środowisku wędkarskim z pokolenia na pokolenie.
Ryby smażymy na oleju, na odkrytej patelni, ponieważ smażona pod przykryciem ryba straci chrupkość. Po usmażeniu trzymamy je nadal odkryte.
Kuchnia Wędkarska – Kilka praktycznych porad
Ryby smażymy na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Jeśli tego nie zrobimy nasza ryba przyklei się do patelni, po usmażeniu będzie bardziej tłusta. Pamiętajmy również, by smażyć je powoli – na małym ogniu.
Kotlety rybne będą smaczniejsze gdy, do mięsa dodamy pokrojoną i delikatnie podsmażoną cebulę.
Nasza panierka uzyska piękny, rumiany kolor, jeśli do mąki, w której obtaczamy rybę, dodamy mieloną paprykę.
Przed smażeniem rybę warto skropić sokiem z cytryny – będzie delikatniejsza w smaku.
Ryb nie powinno się umieszczać w lodówce w pobliżu takich produktów jak: masło, mleko, sery ponieważ nabierają one nieprzyjemnego zapachu. Dotyczy to w szczególności ryb wędzonych, które należy szczelnie owinąć folią.
Dania rybne będą smaczniejsze, jeśli usmażysz je na słoneczniku i maśle (równomiernie) ze szczyptą soli. W takim przypadku patelnia nie musi być przykryta pokrywką, skóra ryby stanie się chrupiącą, złota i apetyczna.
Jeśli ryba zostanie ugotowana w wodzie rozcieńczonej mlekiem, będzie delikatniejsza i smaczniejsza.
Podczas gotowania dorsza, flądry, suma i szczupaka, aby zneutralizować ich specyficzny rybi zapach, należy dodać 100 g solanki ogórkowej na każdy litr wody, oprócz korzeni i cebuli.
Konieczne jest solenie ryb tuż przed gotowaniem, wtedy będzie niezwykle smaczna.
Prawie każda ryba nadaje się do gotowania. Jednak śledź, ciosa, karaś, omul, nawaga, stynka są mniej smaczne w formie gotowanej niż w solonej i smażonej.
Usuń skórę z tłustej ryby przed smażeniem. Wiele rodzajów ryb jest smaczniejszych, bardziej soczystych i pikantnych, jeśli smażone są bez skóry.
Na patelnie z grubym dnem połóż rybę, (są one dobre do smażenia ryb, rozgrzewają się bardziej równomiernie). Patelnię należy dobrze rozgrzać i dopiero dodać olej.
Super szybki sposób na przygotowanie okonia do obróbki termicznej – zobacz na filmie poniżej.