Węzły wędkarskie – Jak wiązać haczyki? – sprawdź!

Tajniki Węzłów Wędkarskich: Sztuka Solidnego Połączenia

Wędkarstwo to nie tylko pasja, ale również sztuka, która wymaga nie tylko cierpliwości, ale i umiejętności. Jedną z kluczowych umiejętności, którą każdy wędkarz powinien opanować, jest sztuka wiązania węzłów. Węzły wędkarskie są niczym mosty łączące wędkarza z jego zdobyczą, a dobrze wykonane stanowią o sukcesie na łowisku.

Dopóki nikt nie wynajdzie genialnego kleju, który mógłby trwale połączyć haczyki z żyłką bądź dwie żyłki ze sobą – jesteśmy zmuszeni korzystać z węzłów. Źle zawiązany węzeł potrafi nam na łowisku spłatać kilka nieprzewidzianych psikusów: samoczynne rozwiązanie, pęknięcie na skutek zbyt dużego nacisku, czy nawet wysunięcie się płetwy haczyka z węzła. Dlatego też, warto poświęcić czas na opanowanie technik wiązania węzłów, które będą niezawodne w każdej sytuacji.

Pamiętajmy, aby zredukować wiązania węzłów do minimum. Każdy kolejny węzeł może pogorszyć wytrzymałość naszego zestawu. Wiązania węzłów powinny odbywać się na spokojnie, w warunkach domowych. Nad wodą można wiele przeoczyć, dlatego lepiej jest zabezpieczyć się na wszelkie ewentualności już wcześniej. Niedokładność wykonania może spowodować zejście ryby z częścią lub całością zestawu, co stanowi frustrujące przeżycie dla każdego wędkarza.

Węzły powinny być wykonywane zgodnie z instrukcjami wiązania i zaciskane jednostajnie, powolnymi ruchami. Zapobiegnie to osłabieniu struktury wewnętrznej żyłki i pozwoli na uzyskanie maksymalnej wytrzymałości połączenia. Kto był w wojsku, ten na pewno zna metodę zrywania kabla PKL-2 gołymi rękoma poprzez wykonanie na nim węzła i energiczne szarpnięcie. Kabel, którego nie sposób urwać, ze zrobionym na nim węźle  rwie się niczym nitka. Ten sam los czeka również nasz źle zaciągnięty węzeł na haczyku czy na połączeniach żyłek.

Przed zaciągnięciem węzła dobrze jest go namoczyć. Zapobiega to samoczynnemu rozwiązaniu się węzła oraz dodatkowo dociąga go po wyschnięciu, zapewniając solidne połączenie.

Trening czyni mistrza. Pamiętając słowa wielkiego mistrza Bruce’a Lee, trenujmy wiązania, a nasze zestawy z czasem staną się coraz mocniejsze. Regularna praktyka wiązania węzłów nie tylko poprawia nasze umiejętności, ale także zwiększa pewność siebie na łowisku. W końcu, to nie tylko o zdobycie ryby chodzi, ale o cały proces, który prowadzi do tego łowiskowego sukcesu.

Węzły wędkarskie – Jak wiązać haczyki?

Węzły wędkarskie 

Just 1 Knot You Need For Fishing

Węzły wędkarskie – Jak wiązać haczyki?

 Wiązanie błystki i krętlika..
Wiązanie błystki - krętlika..Etap Początkowy
 Wiązanie błystki - krętlika..Zaciągnięcie Żyłki

 Wiązanie błystki - krętlika..Etap Końcowy


Wiązania haczyków
Węzeł - Haczyk z oczkiem
Węzeł – Haczyk z oczkiem
Węzeł - Haczyk z oczkiem
2
Węzeł - Haczyk z oczkiem
Etap końcowy

Wiązania haczyków

węzeł


 Wiązania haczyków


Wiązania haczyków

węzeł


Wiązania żyłki lub plecionki
Etap 1
Etap 1

Etap 2
Etap 2
Etap 3
Etap 3
Etap 4
Etap 4
Węzeł końcowy
Węzeł końcowy


Przykładowy zestaw na flądrę – plaża
Zestaw na flądrę plaża
Wiązanie haczyka z włosem
Wiązanie haczyka z włosem

Węzły wędkarskie – Jak wiązać haczyki?

Jak zrobić standardowy przypon karpiowy z włosem

Węzły wędkarskie – Jak wiązać haczyki?

Życzymy więc wszystkim wędkarzom przyjemnych treningów i niezapomnianych chwil na łonie natury, gdzie umiejętność wiązania węzłów staje się kluczem do sukcesu.

Przyjemnych treningów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *