Jaź na spinning – Jak można z powodzeniem spinningować jazia?

Mało znany jaź (rzeki Środkowego Wybrzeża)

Na lipcowych spinningowych mistrzostwach Koszalina po raz pierwszy w historii zawodów przyniesiono do komisji wagowej ryby, które wzbudziły zainteresowanie zawodników. Wyglądały jak objedzone pokarmem płocie, trochę przypominały grubego leszcza, niektórzy doszukiwali się cech klenia, jeszcze inni twierdzili, że to „mutant płociowo-leszczowy”. Obecność ichtiologa na zawodach pomogła sprawę wyjaśnić – to były jazie. Złowiono je na mini gumowe przynęty typu twister w rejonie mostu drogowego w Mostowie.

Techniki łowienia jazia na spinning

W rejonie Koszalina jazie łowi się rzadko, często myląc je z innymi gatunkami. Sto lat temu pisano o jaziu: „jest może najprzyjemniejszą rybą dla rybaka szukającego zabawy, zawsze chwyta przynęty i nie wybiera zbytnio”. Współcześni wędkarze, głównie spinningiści, zauważają, że jazie wolą spokojne wody, płytsze zatoczki i zastoiny, gdzie zbiera się mnóstwo śmieci, nasion drzew, krzewów, traw i resztek roślin.

Gdzie szukać jazia?

W słoneczne dni jazie przebywają pod drzewami, gałęziami i roślinami wodnymi, zjadając wszystko, co im spadnie. Są żarłoczne, ale ostrożne i płochliwe. Na widok lub dźwięk człowieka uciekają. Łowiąc jazie, należy podchodzić ostrożnie i rzucać przynętę z daleka, unikając szerokich zamachów wędką, które mogą je przestraszyć.

Najlepsze przynęty na jazia

Na Odrze, Wiśle czy Warcie używam małych przynęt. Moje najlepsze woblerki, długości do 3 cm, przypominają chrabąszcze, stonki, biedronki, osy, trzmiele, szerszenie czy małe rybki. Są ręcznie robione i niektóre poruszają nóżkami, które przyklejam do odwłoka.

Jaź na spinning - Woblery na jazia

Woblery na Jazie

Woblerów będących imitacją owadów nie należy ściągać, lecz zarzucać je przed żerującym stadem i oczekiwać na pobranie napływającej przynęty . Jeżeli nie mamy rezultatów, możemy zmienić sposób i prowadzić pływającego woblerka na naciągniętej żyłce a szczytówką nadawać mu leciutkie smużące drgania. Pod drzewami lub wysokimi krzakami bardzo dobre rezultaty daje wyrzucanie woblera imitującego owada dość wysoko, pozwalając mu swobodnie opaść na powierzchnię wody. To taki naturalny „opad” owada z drzewa. Jazie maja wyśmienity wzrok. Niekiedy atakują rzuconą w ten sposób przynętę zanim opadnie na powierzchnię. Na rzecznych rafkach lub opaskach lub przykosach dobre rezultaty przynosi użycie małych 2-3 centymetrowych woblerów lub mini obrotówek ( rozmiar 00 , 0 lub 1). Podstawową zasadą przy łowieniu jazi jest bardzo wolne prowadzenie przynęty oraz jej chwilowe przetrzymywanie.


Jerzy Makara

Pozdrawiam
Jerzy Makara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *